Aktywność fizyczna?!  Po co nam to w ogóle potrzebne?!

Aktywność fizyczna to termin, z którym coraz częściej się spotykamy, widzimy i słyszymy – najczęściej takie pojęcie pada kiedy tematem jest dbanie o zdrowie. Słyszymy wtedy, że dzięki aktywności fizycznej utrzymamy odpowiednią masę ciała, poprawimy ogólne samopoczucie, poprawimy pracę układu krążeniowo-oddechowego oraz polepszymy swoją sprawność w konsekwencji czego obniżymy ryzyko występowania takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia czy chorób psychicznych takich jak depresja lub nerwica. Tak to prawda! To tylko część zalet podejmowania aktywności fizycznej!

Czym ta aktywność fizyczna tak naprawdę jest?

Według definicji aktywność fizyczna to każda praca, ruch wykonany przez mięśnie szkieletowe organizmu, która charakteryzuje się ponad spoczynkowym wydatkiem energetycznym. W takim razie z założenia definicji wygląda na to, że wszyscy w jakiś sposób jesteśmy aktywni fizycznie. Przecież siedząc w pracy przy biurku używamy grupy mięśni zginaczy palców znajdujących się w przedramieniu do pisania na klawiaturze, prawda? Tak samo używamy grupy mięśni zginaczy biodra i prostownika kolana do wejścia na krzesło w celu sięgnięcia ptasiego mleczka z górnej półki, prawda? To oznacza, że wymagamy od naszego ciała dodatkowej, ponad spoczynkowej pracy mięśni. Czy jest to aktywność fizyczna? Oczywiście, że tak. Jednak czy jest to taka forma aktywności fizycznej, dzięki której minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych? Bez przesady! 😀

Aktywność fizyczna będzie dla nas korzystna jeśli będziemy wiedzieli, że robimy to dla swojego zdrowia i będziemy robili to świadomie, a nie przypadkiem biegnąc na autobus. Jeśli będziemy organizowali swój czas i tryb życia z jak najlepszych pożytkiem dla formy fizycznej i psychicznej. Przede wszystkim jednak aktywność fizyczna będzie dla nas korzystna jeśli po prostu się zmęczymy – świadomie! Kiedy odczujemy przyspieszony oddech, przyspieszone bicie serca, a na naszym czole pojawią się pierwsze krople potu 😉

Sport, a rekreacja ruchowa

Wiele osób podejmuje aktywność fizyczną już od najmłodszych lat trenując różne dyscypliny w różnych klubach sportowych (sam przez 11 lat trenowałem boks). Część z tych osób kontynuuje trenowanie wyczynowo danej dyscypliny i „przechodzi” na sport zawodowy,w którym odnosi sukcesy na arenie krajowej czy też międzynarodowej.

Natomiast większa część ludzi, czy to przez brak predyspozycji, losowe wydarzenia w życiu czy też brak chęci rezygnuje z treningów. Dodatkowo są wśród nas osoby, które w dzieciństwie nigdy nic nie trenowały.

Istotne wtedy jest aby osoby (niezależnie od wieku), które przestały trenować oraz te, które nigdy tego nie robiły brały udział w rekreacji ruchowej. Dlaczego? Bo to właśnie rekreacja ruchowa jest nieuregulowaną aktywnością fizyczną dla osób, które chcą poprawić swój stan zdrowia fizycznego i psychicznego, utrzymać odpowiedni poziom sprawności, ale przede wszystkim czerpać przyjemność z wykonywanego wysiłku.

Miej świadomość, że nie każdy może zostać mistrzem świata w danej dyscyplinie sportowej, ale każdy może uprawiać wybraną przez siebie formę aktywności fizycznej, dbając o swoje zdrowie, sprawność i czerpać z tego wiele radości!

Cele nadrzędne – zdrowie i sprawność!

A co najlepszego zyskamy dzięki aktywności? Po pierwsze zdrowie, o którym wszyscy mówią, że jest najważniejsze jednak czy tak naprawdę działania osób, które to mówią mają przełożenie na życie – niestety bardzo często nie. Zazwyczaj zdrowiem martwimy się dopiero wtedy kiedy coś nas boli, coś nam dolega – niestety wtedy zazwyczaj jest już za późno, to znak że ciało niestety już nie wytrzymało pewnych złych nawyków. Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Po drugie – sprawność. Jak ja rozumiem sprawność? Dla mnie to przede wszystkim wszechstronny rozwój wszystkich cech motorycznych człowieka (siły, wytrzymałości, gibkości, szybkości, zręczności). To również możliwość wykonywania określonego zadania ruchowego (często trudnego) w różnych sytuacjach życiowych – bo przecież nigdy nie wiemy co może nas spotkać. Może akurat dzięki podjętej aktywności i dzięki niej zdobyciu lepszego czasu reakcji oraz skoczności unikniemy potrącenia przez samochód? A może dzięki sile i wytrzymałości uda nam się kogoś wyciągnąć z płonącego budynku? Życie jest nieprzewidywalne i trzeba być zawsze przygotowanym na nadchodzące wydarzenia.

Rób to co sprawia Tobie radość!

Pamiętaj – zmuszając się do czegoś, całkowicie stracisz radość z tego co robisz! Dlatego poszukuj, poszukuj i jeszcze raz poszukuj! Znajdź aktywność fizyczną – jedną lub nawet kilka form – najważniejsze aby sprawiały Tobie radość, a skutki uboczne w postaci zdrowia i sprawności myślę, że będziesz w stanie zaakceptować! ; )

Ja swoją pasję znalazłem właśnie w kalistenice – to dzięki niej czuję się wszechstronny i sprawny ruchowo i gorąco zachęcam Ciebie do spróbowania właśnie tej formy aktywności fizycznej!
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kalisteniki zachęcam Cię do przeczytania mojego wpisu na ten temat KALISTENIKA – Jordan Ogorzelski