Pozytywny wpływ kalisteniki na zdrowie

Dlaczego akurat kalistenika? Największą zaletą tego sportu jest fakt, że może być uprawiany praktycznie wszędzie i przez każdego, a w szczególności przez osoby które nigdy nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej lub miały bardzo długie przerwy. Uważam, że kalistenika jest sportem prozdrowotnym, ponieważ kształtujemy i rozwijamy w niej większość cech motorycznych człowieka czyli zajmujemy się nie tylko budowaniem siły czy wytrzymałości ale również skupiamy się na gibkości czy koordynacji. W Calisthenics Academy dbamy o to aby dana osoba w pierwszej kolejności miała zbudowany fundament zarówno fizyczny jak i teoretyczny, żeby wiedziała jak ma wykonywać ćwiczenia poprawnie technicznie i miała świadomość własnego ciała. Jest to również świetny sport dla dzieci i młodzieży które często w tym wieku nie wiedzą co chcą robić w przyszłości. Jeżeli w trakcie trenowania kalisteniki lub po zakończeniu przygody z tym sportem będą chciały spróbować sił w innym sporcie to będą o wiele lepiej do tego przygotowane.

Czym jest właściwie kalistenika i dlaczego ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie?

M.F-0054Jeszcze jakieś 7 lat temu mało kto słyszał o kalistenice. Dzisiaj jej popularność rośnie i jest chętnie uprawiana przez osoby w każdym wieku. Na początku wiele osób miało problem, żeby poprawnie wymówić i zapamiętać nazwę tej aktywności. W dużym skrócie polega ona na wykonywaniu ćwiczeń opierających się głównie na wykorzystaniu własnej masy ciała. Myślę, że takimi najbardziej podstawowymi będą pociągnięcia, dipy, pompki i przysiady w wielu wariacjach i poziomach trudności. Oczywiście, są także o wiele trudniejsze figury wywodzące się z gimnastyki jak np. stanie na rękach czy wagi w podporze lub zwisie. Niezależnie od poziomu trudności, wszystkie te ćwiczenia polegają na podnoszeniu własnego ciała w odpowiedni sposób. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kalistenice, to koniecznie przeczytaj nasz wpis – KALISTENIKA – a z pewnością się nie zawiedziesz!

Stabilizacja kręgosłupa

Jak we wszystkich sportach siłowych tak samo w kalistenice odpowiednia stabilizacja kręgosłupa jest bardzo ważna. Bez niej nie bylibyśmy w stanie wykonywać poprawnie oraz przede wszystkim bezpiecznie większości ćwiczeń, dlatego też tak bardzo się na niej skupiamy. Praktycznie na każdym treningu wzmacniamy grupę mięśni grzbietu oraz zewnętrznych i głębokich brzucha czyli tzw. „core”. Dlaczego jest to tak ważne? Bo to te właśnie mięśnie zabezpieczają nasz kręgosłup przed przeciążeniami w wyniku wykonywania przeróżnych ćwiczeń czy trudniejszych elementów. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią siłę mięśni naszego korpusu obciążenia które powinny utrzymać mięśnie przeniosą się właśnie na kręgosłup, a to grozi kontuzją – i to poważną. Bardzo przydaje się to także w codziennym życiu. Ile razy w domu, na zakupach czy w pracy musisz coś dźwigać? Odpowiednia stabilizacja kręgosłupa jest wtedy bardzo ważna.

Budowanie siły, wytrzymałości

M.F-0060Praktycznie na każdym treningu skupiamy się na budowaniu siły lub wytrzymałości. To między innymi dzięki tym cechom motorycznym jesteś w stanie wykonywać coraz to trudniejsze ćwiczenia czy elementy. W momencie gdy przychodzi do nas nowa osoba często zdarza się, że nie ma siły wykonać np. jednego podciągnięcia czy pompki. Kalistenika jednak jest na tyle świetnie rozbudowanym sportem, że jesteśmy w stanie dopasować ćwiczenia pod każdego, aby wszyscy mogli się rozwijać niezależnie od miejsca z którego startują. To właśnie poprzez rozbudowę siły i wytrzymałości całego ciała jesteś w stanie wykonać więcej podciągnięć czy dipów, ale również być w stanie utrzymać o wiele trudniejsze w wykonaniu figury, do których niezbędne są również silne nogi czy korpus. Pamiętaj, że kalistenika jest sportem holistycznym gdzie trenujemy nie tylko ramiona czy klatkę piersiową, ale całe ciało, a siła i sprawność wszystkich partii mięśniowych z pewnością przyda Ci się na co dzień, nie tylko na sali treningowej.

Mobilność i rozciągnięcie

Kolejnym niezbędnym fundamentem w kalistenice są mobilność i rozciągnięcie naszego ciała. Myślę, że te cechy najbardziej przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia.  Dosyć często przychodzą do nas osoby które mają problemy np. z kręgosłupem i zostały skierowane do nas przez lekarzy lub fizjoterapeutów. Siedzący tryb życia, brak wcześniejszej aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie uprawianie innych sportów lecz bez jakiegokolwiek rozciągania czy rolowania, mogło dać w efekcie spięcie i przykurczenie mięśni czy całych taśm anatomicznych. Takie osoby właśnie trafiają do nas, bo chcą czuć się silniejsze, zdrowsze i sprawniejsze.

M.F-0025 Na każdym treningu przykładamy rękę do tego aby zadbać o zwiększenie zakresów ruchomości w górnych częściach ciała lub dolnych albo w jednych i drugich. Staramy się też tłumaczyć osobom jak najczęściej dlaczego jest to tak ważne zarówno w kalistenice jak i w codziennym życiu. Jeżeli nie zadbasz o regularne rozciąganie lub rolowanie w pewnym momencie, jeśli będziesz chciał się rozwijać w tym sporcie, po prostu się zatrzymasz. Pamiętaj, rozciągnięte ciało jest w stanie wygenerować więcej siły, szybciej się regeneruje i jest mniej narażone na urazy. Dodatkowo trudniejsze elementy w większości wymagają odpowiedniej mobilności ramion czy miednicy.

Powody i cele dla których trenujemy kalistenikę

Jednym wspólnym powodem dla którego nasi klubowicze przychodzą do nas na salę treningową jest fakt, że chcą trenować kalistenikę. Cele treningowe jednak, które sobie wyznaczyli są zupełnie inne. Jak już wcześniej wspominałem ten sport świetnie buduje siłę, wytrzymałość, poprawia mobilność i rozciągnięcie czyli daje ogólną sprawność całego ciała. Innym celem może być redukcja tkanki tłuszczowej, nabranie masy mięśniowej lub obu jednocześnie. Możemy się przyjrzeć jak osoby trenujące już dłużej mają świetne, wręcz atletycznie zbudowane ciała. Z drugiej jednak strony, są też osoby które trenują wyczynowo i ich celem jest nauka coraz to trudniejszych elementów i startowanie w zawodach czy dawanie pokazów swoich umiejętności. Dla nich wspaniała, umięśniona sylwetka nie jest celem nadrzędnym, a właściwie jest efektem ubocznym, czyli po prostu uzyskali to przy okazji. Zdarzało się, że przychodziły do nas osoby, które wprost mówiły, że są w kiepskiej formie, a chcą się dostać do służb mundurowych i mają określony czas na przygotowanie. Powodów jest naprawdę wiele…

Najważniejsze w tym wszystkim jest to abyś stawiał sobie cele, dążył do nich, a po osiągnięciu wyznaczał kolejne jeszcze trudniejsze, ponieważ w ten sposób będziesz się rozwijać! Satysfakcja z osiągniętych rezultatów często jest nie do opisania, a to z kolei może mieć wpływ na całokształt Twojego życia – również tego poza treningami.