TUTORIAL – Pompka 360

Pompka 360 to jedna z wielu wariacji pompek eksplozywnych, czyli „pompek z wyskokiem”. Tak jak normalna pompka jet to ugięcie ramion w podporze przodem jednak wymagające znacznie większej siły w połączeniu z większą szybkością wykonywanego ruchu ze względu na oderwanie ciała od ziemi (tylko stopy dotykają podłoża). Podczas wykonywania pompki, naszym zadaniem jest dynamiczne odepchnięcie się od podłoża, a następnie wykonanie w górnej fazie ruchu obrotu o 360 stopni w górnej fazie ruchu!

Jak mogę to wykonać?

Pompkę 360 wykonujemy wykorzystując pompkę zwykłą, czyli taką, w której ramiona ustawione są mniej więcej na szerokość barków, a łokcie rozchodzą się lekko na boki podczas wykonywania ćwiczenia. Dzięki pompce zwykłej angażujemy mięśnie klatki piersiowej, które są w stanie wygenerować odpowiednio dużo siły do wykonania pompki eksplozywnej. Z podporu przodem, czyli z pozycji wyjściowej następuje zejście całym ciałem na dół do momentu gdy klatka piersiowa oraz biodra znajdą się tuż nad ziemią (wykorzystujemy pełen zakres ruchu, żeby generować jak najwięcej siły oraz zapewnić sobie odpowiednią amortyzację podczas pracy). Następnie dynamicznym ruchem prostujemy ramiona i kiedy jesteśmy u góry wykonujemy obrót o 360*, wspomagając się przy tym jedną z naszych nóg, która zapewnia nam odrobinę stabilności i pomaga nadać odpowiedni kierunek rotacji. Pamiętaj, że od razu po wybiciu i rozpoczęciu rotacji musisz wzrokiem szukać podłoża, a kiedy zaczniesz lądować – miękko przejdź do wykonania kolejnej pompki, żeby zamortyzować upadek. Nigdy nie spadaj na proste ramiona!

Pompka 360 to bardzo widowiskowa wariacja pompki eksplozywnej

Pompka 360 to bardzo widowiskowa wariacja pompki eksplozywnej (pompki z wyskokiem), dzięki której jednocześnie możesz pracować nad siłą, koordynacją ruchową i orientacją w przestrzeni, a przy tym dobrze się bawić! Mam nadzieję, że mój tutorial pomoże Ci w nauce tego elementu! 😉 Jeśli podoba Ci się ten element, ale nie potrafisz jeszcze robić pompek przeczytaj mój wcześniejszy artykuł  Jak zrobić swoją pierwszą pompkę?