+48 533 338 227
info@calisthenicsacademy.pl
Sklep Treningi online

Jeszcze siedem lat temu gdy kalistenika dopiero pojawiała się w Polsce mało kto o niej słyszał. Dzisiaj ten sport jest coraz bardziej popularny w naszym kraju, a zainteresowanie nim wciąż rośnie. W tej chwili w Polsce mamy już kilkaset parków do kalisteniki / street workout, a liczba wzrasta. W większości siłowni powstały też strefy dedykowane kalistenice. Wystarczy spojrzeć na publikacje w Social Media, Internet aż huczy od filmików osób ćwiczących i promujących tą aktywność fizyczną, a duża część trenerów zaczęła się szkolić w tym kierunku, ponieważ coraz więcej osób pyta o trenera specjalizującego się właśnie w tym sporcie.  Obecnie funkcjonuje też kilka klubów sportowych specjalizujących się w kalistenice jak np. nasze kluby pod szyldem Calisthenics Academy.

Czym jest kalistenika?

podsumowanieKalistenika to aktywność fizyczna bazująca w dużej mierze na treningu siłowym, opartym o wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała, takich jak pompki, brzuszki, przysiady, czy podciągnięcia w wielu najróżniejszych kombinacjach. Ćwiczenia kalisteniczne pozwalają zbudować tzw. „siłę funkcjonalną”, ukazującą pełen potencjał sprawności organizmu. Baza ćwiczeń w dużej mierze opiera się na ćwiczeniach wykorzystywanych w gimnastyce sportowej.

M.F-0068W kalistenice wykonujemy również wszelkiego rodzaju sylwetki gimnastyczne i ćwiczenia które wzmacniają nasze ciało w dążeniu do figur takich jak stanie na rękach, wagi przodem, tyłem, bokiem w zwisie, planche i wiele innych. W bardziej zaawansowanej formie występują tutaj również widowiskowe elementy dynamiczne takie jak obroty, przeskoki czy inne akrobacje na drążkach. Bardzo dużą uwagę przykłada się również do mobilności i rozciągania naszego ciała. Niezależnie od tego na czym się skupiamy używamy – głównie masy własnego ciała. Jednak nie jest to reguła, ponieważ jest wielu zwolenników treningu siłowego, którzy chcąc utrudnić sobie dane ćwiczenie zakładają na siebie dodatkowe ciężary.

Kalistenika czy Street Workout?

Kalistenika czy Street Workout? Dla części osób kalistenika i street workout to słowa mające dwa zupełnie inne znaczenia. Dla innych to słowa bardzo pokrewne, a czasami nawet synonimy. Czym jest kalistenika napisałem już w poprzednim akapicie. Czym natomiast jest Street Workout?

Street workout, czyli „trening uliczny”, to aktywność fizyczna polegająca na wykorzystaniu otoczenia do wykonywania ćwiczeń opartych głównie o kalistenikę. Mimo że taki typ treningu jest w powszechnym użyciu prawie od zawsze, określenie „street workout” powstało dopiero około 2009 roku. W chwili obecnej street workout to prężnie rozwijający się sport na całym świecie. Powstało wiele organizacji, czy federacji, które w sposób profesjonalny podchodzą do kwestii promocji i rozwoju street workout na całym świecie.

M.F.0003-Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest World Street Workout and Calisthenics Federation, której od 2014 roku jesteśmy członkami. Dzięki tej współpracy jako jedyni w Polsce jesteśmy organizatorami eliminacji do Pucharu Świata w Street Workout, które 27 lipca 2019 roku w Bydgoszczy zorganizowaliśmy już po raz czwarty, razem z naszym partnerem Oponeo.pl.

Na całym świecie organizuje się coraz więcej zawodów regionalnych i międzynarodowych w tej nowo powstałej dyscyplinie sportowej. W 2011 roku, w Rydze, po raz pierwszy odbyły się oficjalne Mistrzostwa Świata w Street Workout.

Street Workout jako ruch społeczny

Street workout to również stale zyskujący uznanie i popularność na całym świecie ruch społeczny, propagujący aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Wiele organizacji kalisteniki i street workout w Polsce i na świecie jest również głęboko zaangażowanych w pracę społeczną, łącząc różne narodowościgrupy społeczne, etniczne czy osoby niepełnosprawne. Celem tych działań społecznych jest znacząca poprawa integracji społecznej, co powiedzmy sobie szczerze, w dzisiejszych czasach błyskawicznie rozwijającej się technologii i mediów społecznościowych jest to bardzo potrzebne – zarówno młodszym jak i starszym. A trening? Wspólny trening ze znajomym lub trening w grupie to fantastyczna forma integracji – dwie pieczenie na jednym ogniu…

Pompki, brzuszki, przysiady, podciągnięcia – czy to wszystko?

M.F-0128Pompki, brzuszki, przysiady, podciągnięcia to jedne z najbardziej podstawowych ćwiczeń kalistenicznych. W zależności od celów treningowych, stażu treningowego, poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej, czy po prostu chęci możemy je stosować w wielu, najróżniejszych modyfikacjach. Możemy zmieniać szerokość rozstawu dłoni np. przy pompkach, czy podciągnięciach, kąt nachylenia ciała względem podłogi, czy tempo wykonywania danego ćwiczenia. Dzięki temu możemy zaskakiwać nasze ciało nowymi bodźcami treningowymi, a to wpływa na poprawę ogólnej sprawności.

Jednak ćwiczenia wykorzystujące masę własnego ciała to również wspomniane wcześniej stanie na rekach (handstand), ludzka flaga (human flag), czy waga przodem w zwisie (front lever). Szeroka gama ćwiczeń – zarówno dynamicznych jak i statycznych – stosowanych w gimnastyce sportowej jest również elementem treningu kalistenicznego. Z biegiem czasu i te ćwiczenia możemy modyfikować, dbając o ciągły rozwój naszego ciała.

Co uwielbiam w kalistenice? To, że zdecydowana większość ćwiczeń i form treningu zależy od naszej kreatywności! Istnieje tak wiele możliwości, że kalistenika nigdy Ci się nie znudzi!

Zawody w street workout

Zawody w street workout odbywają się już od wielu lat. Jak w każdym sporcie, wiele osób poświęcających czas na treningi chce sprawdzić swoje umiejętności podczas rywalizacji z innymi zawodnikami. Wykorzystanie zdobytej siły, wytrzymałości, widowiskowych elementów i połączenia ich z odpowiednią muzyką to chyba to, co sprawia największą frajdę!

jordan moskwaJeden z założycieli Calisthenics Academy – Jordan Ogorzelski – w latach 2014/2016 był czynnym zawodnikiem w street workout i reprezentował Polskę w wielu międzynarodowych zawodach. Jego największe osiągnięcie to 5 miejsce w Super Finale Pucharu Świata w Moskwie w 2015 roku!

Jeśli chcesz obejrzeć jeden z jego występów, możesz to zrobić >>>TUTAJ<<<.

Czy kalistenika jest dla Ciebie?

Pewnie masz jakieś obawy, prawda? Naszym zdaniem kalistenika jest zdecydowanie sportem dla każdego, jednak jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, które pomogą Ci jeszcze lepiej zrozumieć kalistenikę to mamy dla Ciebie kilka artykułów, odpowiadających na najczęściej poruszane pytania: