Sposoby na odciski na dłoniach!

Każda trenująca osoba prędzej czy później zacznie czuć lekki dyskomfort z powodu powstających odcisków na dłoniach. Niektórym będzie doskwierał ból podczas kolejnych sesji treningowych w tych punktach, a innym będzie przeszkadzać aspekt wizualny lub też połączą się oba te punkty. Co wtedy? Jak sobie radzić? Jak zapobiegać? Zapraszam do lektury! 😉

Jak i dlaczego powstają odciski?

Zapewne zastanawiasz się jak i dlaczego powstają odciski? Nasza skóra nie jest przyzwyczajona i przystosowana do tarcia jakie powstaje przede wszystkim podczas podciągania lub zwisu na drążku, kółkach, linie i tym podobnych. W zależności od treningu jaki wykonujemy odciski będą mogły pojawić się w różnych częściach śródręcza i na palcach. Tak naprawdę cała wewnętrzna część dłoni jest narażona na powstawanie odcisków. Najczęściej zgrubienia skórne tworzą się podczas wykonywania elementów dynamicznych na drążku lub chociażby przy muscle upach – nie ważne czy będą stricte siłowe czy z pomocą nóg. Ruch zaciśniętych dłoni na drążku nadal spowoduje dodatkowe tarcie które zaowocuje odciskami. Standardowe podciąganie z biegiem czasu również zmodyfikuje skórę dłoni.

Dlaczego powstają odciski? Odciski to mechanizm obronny naszej skóry. Z uwagi na posiadane przez ludzi wysoko rozwinięte umiejętności posługiwania się dłońmi: pisanie, rysowanie czy szydełkowanie nasza skóra po wewnętrznej stronie dłoni jest bardzo delikatna. Dzięki temu jesteśmy bardziej wrażliwi na dotyk, co pozwala nam na staranne wykonywanie wyżej wymienionych czynności. Idąc dalej nasze dłonie na przestrzeni setek tysięcy lat odzwyczaiły się od wiszenia i podciągania. To właśnie dlatego, kiedy dajemy dłoniom dużą ilość bodźców pod postacią wspinaczki po linie, podciągnięć czy zwisów, pojawia się mechanizm obronny. Tworzące się zgrubienie w postaci odcisków na dłoni są naturalną ochroną i zabezpieczeniem skóry przed przerwaniem ciągłości tkanki oraz powstawaniem trudno gojących się ran.

Jak zapobiegać?

Co zrobić żeby odkładać proces powstawania odcisków w czasie jak tylko się da lub żeby zminimalizować go jak najbardziej?  Tak naprawdę jest kilka sposobów lecz nie dadzą nigdy 100% pewności że jednak nie wyskoczy nam w jakimś miejscu ‘’nieproszony gość’’ 😀

  • Pierwszym ze sposobów są rękawiczki treningowe. Najczęściej występujące w formie bez palców lecz są również takie które pokryją całą dłoń. Przy wyborze takich rękawiczek musimy jednak szukać takich które są przystosowane do treningu w którym będziemy wisieć lub podnosić czy to sztangę, hantle czy też kettle. Rękawiczki rowerowe w większości przypadków nie nadadzą się na taki rodzaj treningu ze względu na to że obszar wnętrza dłoni będzie pokryty zbyt grubą warstwą co może spowodować tylko przyspieszenie procesu powstawania odcisków.
  • Kolejną opcją podobną do rękawiczek treningowych są skórki gimnastyczne. Pokrywają one tylko wewnętrzną część naszej dłoni dzięki czemu możemy wykluczyć nieprzyjemne uczucie spoconych dłoni.
  • Bardzo ważnym punktem poza akcesoriami treningowymi jest sposób w jaki chwytamy drążek. Jeżeli nie wykonujemy elementów przy których potrzebny jest głęboki chwyt to starajmy się go wystrzegać na rzecz chwytu w którym podczas zaciśnięcia dłoni np. na drążku kostki będą skierowane w stronę sufitu (głównie utrzymujmy się na palcach). Dzięki temu zapobiegniemy dodatkowemu tarciu poprzez ciągłe, nieruchome ustawienie dłoni.

Magnezja

Często nazywana „talkiem” albo „kredą”, która tak naprawdę jest hydroksowęglanem magnezu, czyli nieorganicznym związkiem chemicznym. Można ją spotkać w różnej postaci: sypkiej, w kostce lub w płynie. Najczęściej jednak spotyka się ją w kostce. Idealnie sprawdza się w sportach siłowych lub innych w których dużą lub nawet główną rolę odgrywa pewność chwytu na przykład trójbój siłowy, gimnastyka, kalistenika bądź też wspinaczka wysokogórska lub na sztucznej ścianie. Dzięki niej spocone dłonie przestają być przeszkodą ze względu na poprawę pewności chwytu. Jednak czasem warto odstawić ją na bok żeby móc mocniej skupić się na poprawie siły chwytu, bo dzięki temu przedramię będzie mogło mocniej pracować. Jak to się ma jednak do odcisków? Dzięki magnezji właśnie, wisząc na drążku, dłonie bez obracania się wokół drążka są do niego bardziej ‘’przyklejone’’. To zapobiegnie powstawaniu odcisków.

Jak się pozbyć odcisków?

rece

Co jeżeli już mamy odciski, które są nieestetyczne lub bolą, co przeszkadza w wykonywaniu treningu? Jest kilka sposobów na to aby załagodzić ból lub zniwelować w pewnym stopniu powstałe już zrogowacenia skóry. Przede wszystkim mocno wymoczyć (około 10 minut) dłonie w ciepłej wodzie z mydłem aby zmiękczyć skórę. Później najlepiej użyć kremu do rąk aby zmniejszyć defekty skórne. Jeżeli chcemy przyspieszyć efekt to możemy po wymoczeniu dłoni użyć pumeksu na stwardniałych miejscach i później dopiero nałożyć krem.

Zerwane odciski, pęknięta skóra

Trening był zbyt intensywny i zerwał Ci się odcisk lub pękła skóra z wysuszenia? W takim wypadku niestety nie obejdzie się bez chwilowej przerwy od wejścia na drążek. W zależności od stopnia zniszczenia dłoni musimy podejmować różne środki. Przede wszystkim trzeba dać skórze się zregenerować aby zapobiec pogłębianiu się rany. Następnym priorytetem jest picie odpowiedniej ilości wody aby skóra była wystarczająco nawodniona dzięki czemu regeneracja również będzie szybsza. Jeżeli rana nie jest otwarta to możemy zastosować jedną ze specjalnych maści na odciski aby troszkę pomóc skórze w regeneracji. Pamiętaj przede wszystkim żeby się nie poddawać i nie odpuszczać treningów. Jeżeli dłonie są wyłączone zawsze znajdzie się coś do zrobienia np. nogi, korpus, elementy wypychane takie jak pompki, dipy i cała masa innych rzeczy.

Pamiętam jak mi kiedyś podczas szkolenia gimnastycznego w Warszawie zerwała się skóra z dłoni. Było to straszne uczucie… zwłaszcza, że przede mną były jeszcze 2 dni po kilka godzin na sali gimnastycznej, a dłonie totalnie odmawiały posłuszeństwa. Pamiętam, że trener polecił mi wtedy wymoczyć dłonie w ciepłej wodzie, a następnie nałożyć maść „Tribiotic” lub „Probiotic”. Byłem zaskoczony, kiedy po kilku godzinach odpoczynku i nałożeniu solidnej porcji maści przestałem odczuwać ból. Specyfiki te są bardzo tłuste co zdecydowanie pomaga, kiedy pęka wysuszona skóra. Następnego dnia – mimo lekkiego bólu – byłem w stanie trenować dalej.

Odciski nie są końcem świata, z czasem dłonie się wzmocnią i skóra zrobi się twardsza. Niektórzy jednak nie mogą sobie i na to pozwolić wykonując na przykład zawód masażysty wtedy rękawiczki, nawilżenie, kremy powinny być zawsze na swoim miejscu ale te osoby na pewno są tego świadome. Przede wszystkim musimy być świadomi tego jakie są nasze priorytety i potrzeby. Jak zapobiegać i co mieć przygotowane na wszelki wypadek kiedy pojawią się odciski!